You are here: Home / wiki / Baltix-Howto

Mini-atmintinės tekstas (pagrindiniai klausimai ir atsakymai, tarkim turėtų tilpti į vieno A4 formato lapo abi puses) pradedančiajam ("žaliam") kompiuterio naudotojui apie darbą su Baltix GNU/Linux ver. 2.x (orentuojamasi į ver. 1.3 ir naujesnes)

1. Kaip prisijungti prie Interneto naudojant Baltix GNU/Linux OS ?

 • jei naudojatės internetu per tinklo plokštę ("Ethernet" tipo) arba per kabelinės televizijos tinklus (turite kabelinį modemą) ar DSL ryšiu su pastoviu IP adresu (ne PPPoE?) tai tuomet tiesiog pasileiskite tinklo nustatymo įrankį - iš viršutinio meniu išsirinkite "Sistema"->"Administravimas"->"Tinklo nustatymai" (System->Administration->Networking). Tuomet paspauskite 2 kartus ant reikiamos tinklo sąsajos (plokštės), dažniausiai tai bus "Ethernet ryšys" eth0, uždėkite varnelę ant "Aktyvuoti šį prisijungimą" bei išsirinkite jūsų interneto ryšiui tinkamą konfigūraciją - "Statinis IP adresas" arba "DHCP" (automatinis tinko parametrų nustatymas). Jei nežinote kurį pasirinkti pabandykite DHCP. Pasirinkę tinkamą konfigūraciją ir, jei reikia įrašę papildomus parametrus (statinio IP adreso atveju) paspauskite mygtuką "Gerai" ir, jei reikia, dešiniam šone esantį mygtuką "Aktyvuoti". Jei naudojate "Statinis IP adresas" - nepamirškite nurodyti DNS serverių adresų!
 • jei naudojatės DSL/PPPoE? interneto ryšiu tuomet pasileiskite DSL/PPPOE interneto nustatymo įrankį - iš viršutinio meniu išsirinkite "Sistema"->"Administravimas"->"DSL/PPPOE interneto nustatymai" (System->Administration->ADSL/PPPOE configuration) ir atsakykite į šio įrankio pateikiamus klausimus (pagal jūsų DSL tiekėjo pateiktus nustatymus). Jei kokie nors klausimai bus neaiškūs - tiesiog pasirinkite standartiškai siūlomą atsakymą.
 • jei naudojatės modeminiu ryšiu, tuomet pasileiskite tinklo nustatymo įrankį - iš viršutinio meniu išsirinkite "Sistema"->"Administravimas"->"Tinklo nustatymai" (System->Administration->Networking). Tuomet paspauskite 2 kartus ant reikiamos modemo sąsajos (plokštės), dažniausiai tai bus ppp0, uždėkite varnelę ant "Aktyvuoti šį prisijungimą", įveskite reikiamus interneto paslaugų tiekėjo duomenis (telefonu nr, prisijungimo vardą, slaptažodį ir t.t.) bei kortelėje "Modemas" išsirinkite reikiamą modemo prievadą (jei nežinote kurį pasirinkti spauskite mygtuką "Aptikti"). Įrašę reikiamus duomenis paspauskite mygtuką "Gerai" ir, jei reikia, dešiniam šone esantį mygtuką "Aktyvuoti".
 • jei naudojatės bevieliu ryšiu (wireless), tuomet darykite taip pat kaip ir tinklo plokštės atveju - iš viršutinio meniu išsirinkite "Sistema"->"Administravimas"->"Tinklo nustatymai". Tuomet paspauskite 2 kartus ant reikiamos bevielio tinklo sąsajos (plokštės), dažniausiai tai bus "Bevielis ryšys" ath0, šiek tiek palaukite kol bus ieškomi bevieliai tinklai ir kai atsiras sąsajos savybių langas tai uždėkite varnelę ant "Įjungti šį prisijungimą" bei išsirinkite norimą tinklą iš surastų paspausdami ant sąrašo "Tinklo vardas".

Jei dažnai naudojatės skirtingais bevieliais tinklais tuomet naudokite network-manager-gnome įrankį, kurį rasite viršutiniame skydelyje, šalia laikrodžio. Norint, kad veiktų network-manager-gnome reikia tinklo įrenginius nustatyti į automatinį (DHCP) veikimą ir persijungti iš naujo !

2. Ką daryti, jei Baltix GNU/Linux nepasileidžia startuodamas iš CD ?

Pabandykite paspausti F6, ištrinti "quiet splash" ir įrašyti šiuos parametrus (po vieną arba kelis iškart):

 • noapic nolapic
 • pci=noacpi
 • acpi=off
 • hpet=disable
 • generic.all_generic_ide=1

3. Kaip įdiegti Baltix GNU/Linux į kietąjį diską ?

 • Pasileiskite Baltix OS iš CD ir paspauskite ant darbastalyje esančio leistuko "Įdiegti į diską" (Install to hard disk).
 • Labiau patyrę kompiuterio naudotojai (mokantys dirbti tekstiniame režime ir suprantantys kietojo disko struktūrą) gali įdiegti Baltix GNU/Linux OS įrašydami "install" parametrą CD startavimo metu (tinka Baltix 0.8 - 1.x versijoms).

4. Kaip keisti grafinės aplinkos (pvz ekrano raišką) bei prisijungusio naudotojo (pvz slaptažodį) nustatymus ?

 • grafinės aplinkos bei prisijungusio naudotojo nustatymų keitimas Baltix GNU/Linux OS (GNOME grafinėje aplinkoje) yra viršutiniame meniu "Sistema"->"Nustatymai" (System->Settings)

5. Kaip keisti Baltix GNU/Linux sisteminius nustatymus (pvz automatinio prisijungimo nustatymus) bei pridėti/konfigūruoti papildomus išorinius įrenginius (pvz spausdintuvus) bei programinę įrangą ?

 • Sisteminiai nustatymai bei papildomų išorinių įrenginių (pvz spausdintuvų), taip pat programinė įrangos konfigūravimas Baltix GNU/Linux OS (GNOME grafinėje aplinkoje) yra viršutiniame meniu "Sistema"->"Administravimas" (System->Administration)

6. Kaip įdiegti/tvarkyti programinę įrangą "Baltix GNU/Linux" OS?

 • Jei turite interneto ryšį, viršutiniame meniu reikia pasirinkti "Programos"->"Įdiegti/šalinti programas". Pasileis programų pridėjimo/šalinimo įrankis. Iš viršutinio meniu pasirinkę "Sistema"->"Administravimas"->"Programinės įrangos šaltinai" pažymėkite norimas programinės įrangos saugyklas ir paspauskite "Gerai". Dabar iš programų meniu galite pasirinkti norimas programas arba pasinaudoti paieška.
 • Jei neturite interneto ryšio, jums reikia turėti specialiai Debian ar Ubuntu OS (kurių pagrindu padaryta Baltix OS) paruoštus programinės įrangos paketus (DEB formate), kuriuos įdiegti galite tiesiog paspausdami pelės klavišu ant jų bei atsiradusiame dialoge paspausdami "Install".
 • Jei turite Ubuntu įdiegimo (ne Live) CD/DVD ar kitoje laikmenoje įrašytus DEB paketus tuomet galite paketų paieškai ir įdiegimui naudoti tas pačias priemones kaip ir programinės įrangos įdiegimui iš Interneto, prieš tai prieš įdiegiant paketus iš CD/DVD reikia įtraukti juose esamų paketų aprašymus į sistemos programinės įrangos saugyklų sąrašą - užleiskite "Sistema"->"Administravimas"->"Paketų tvarkyklė Synaptic" ir iš "Keisti" meniu išsirinkite "Pridėti CD-ROM"

7. Kaip įdiegti kai kurių uždarų nuosavybinių (patentuotų) audio/video formatų (pvz WMV) palaikymą Baltix GNU/Linux OS ?

Kai kurių uždarų nuosavybinių audio/video formatų (pvz WMV) Baltix nepalaiko dėl patentų, kurie reikalauja piniginio mokesčio už tų patentuotų formatų palaikymo realizavimą savo produktuose. Tačiau galutinis vartotojas gali nemokamai ir legaliai įsidiegti programas (ar priedus), kurios realizuoja tų formatų palaikymą.

Norint, kad su Baltix OS esama vaizdo/garso atkūrimo programa Totem bei interneto naršyklėje būtų galima groti/žiūrėti muzika bei video, užkoduotą aukščiau minėtais uždarais formatais reikia įdiegti paketą w32codecs iš šio paketų šaltinio (saugyklos):

deb http://www.debian-multimedia.org etch main

Įdiegus w32codecs paketą interneto naršyklėje pradės rodyti ir Lietuvos ir kai kuriuose kituose tinklalapiuose, kurių kūrėjai nepaiso vartotojų teisių ir pateikia informaciją programinės įrangos gamintojus varžančiais formatais, pateikiamas televizijos bei radijo laidas.

8. Kaip pažiūrėti, ar kompiuterio diske pakanka laisvos vietos ?

Norint sužinoti ar kompiuterio diske pakanka laisvos vietos - pirma reikia pažiūrėti ar užtenka vietos namų (naudotojų) skirsnyje (dalyje), tam reikia spausti per meniu Vietos ir pasirinkti "Namų aplankas" (arba darbastalyje spaudi ant "Kompiuteris" ir tuomet spaudi mygtuką "Namai"). Tuomet atsidariusiame lange žiūri ką rašo apatinėje eilutėje (būsenos juostoje):

 • jei rašo Laisva vieta: 1,0 GB ar daugiau GBtai vadinasi pakanka;
 • jei vietą rašo MB ar KB, pvz 150 MB tai vadinasi trūksta laisvos vietos ir reikia atlaisvinti (ištrinti) nereikalingus failus, pvz iš /var/tmp arba iš /var/cache/apt/archives/.

Taip pat reik pažiūrėti ar pakanka vietos programų skirsnyje - darbastalyje (arba per meniu Vietos) spaudi ant "Kompiuteris" ir tuomet spaudi ant "Failų sistema"

9.

10.

....

Parašykite komentarus, kokius klausimus reiktų dar aptarti mini-atmintinėje pradedančiajam ("žaliam") kompiuterio naudotojui apie darbą su Baltix GNU/Linux. Būtų geriausia jei parašytumėtė ne tik klausimą bet ir atsakymą, kaip tai padaryti naudojant Baltix GNU/Linux 2.x ar Ubuntu 6.06 (Dapper) OS


comments:

Jei turite problemų su garsu interneto puslapiuose, naudojančiuose flash (pvz video rodymui) -- Thu, 16 Nov 2006 16:13:46 +0200 reply
Jei turite problemų su garsu interneto puslapiuose, naudojančiuose flash (pvz video rodymui):

 1. Įdiekite alsa-oss paketą 2. /etc/firefox/firefoxrc faile nustatykite FIREFOX_DSP=”aoss” - tipo taip:

sudo aptitude install alsa-oss sudo gedit /etc/firefox/firefoxrc

atsidariusiam lange suraskite eilutę, prasidedančią FIREFOX_DSP ir padarykite, kad ji atrodytų taip:

FIREFOX_DSP=”aoss”

( Paimta iš http://www.ubuntu.lt/render/Forum;thread,771 )

Kaip instaliuoti Baltix 2.0 automatiniu rėžimu? -- Thu, 16 Nov 2006 16:16:53 +0200 reply
Jei norite instaliuoti Baltix 2.0 automatiniu režimu tuomet jums reikia specialaus Baltix CD - standartiniame Baltix CD automatinio įdiegimo programos nėra, kadangi ją paleidus ištrinama visa kietajame diske esanti informacija ir jei nepatyrę vartotojai ją atsitiktinai paleis tai praras visus savo duomenis, esančius kietajame diske. Jei jums reikia specialaus Baltix CD su automatinio įdiegimo galimybe - susisiekite su Baltix kūrejais, mantas@akl.lt arba info@openoffice.lt

Kaip instaliuoti HP spausdintuvą, kad galėtum naudotis HPLIP sistema -- Mon, 27 Nov 2006 09:50:10 +0200 reply
HPLIP tai HP korporacijos sukurta programa Linux sistemoje, o taip pat valdyti daugumą HP spausdintuvų ir skaitlių (skanerių). Ar jūsų turimą HP įrenginį palaiko HPLIP nesunku, užtenka terminale susrinkti komandą „lpinfo -v“. Turėtumėte gauti Baltix sistemoje aptiktų įrenginių sąrašą, pvz., „network socket network beh network bluetooth direct usb://HP/DeskJet?%203820?serial=CN2A61N13N18 direct hp:/usb/DESKJET_3820?serial=CN2A61N13N18 network http network ipp network lpd direct parallel:/dev/lp0 direct canon:/dev/lp0 direct epson:/dev/lp0 direct canon:/dev/usblp0 direct epson:/dev/usblp0 network smb“ Jei nors vienoje eilutėje yra užrašas hp:/usb/..., tai šį įrenginį palaiko HPLIP. Toliau instaliuojame spausdintuvą Sistema -> Administravimas -> Printing ir spustelti „New Printer“. Vedlyje būtinai iš sąrašo reikia pasirinkti tą spausdintuvą, kuris lpinfo sąraše turi hp:/usb/... eilutės pradžią (ankstesniame pateiktame pavyzdyje DESKJET_3820?serial=CN2A61N13N18). Antrame vedlio žingsnyje pasirenkama HP gamintojas, o antrame lange spausdintuvo modelis. Kad išsaugoti pakeitimus spaudžiame mygtuką „Pritaikyti“. Padarome suinstaliuotą spausdintuvą pagrindiniu meniu „Edit -> Make Default“. Kad galėtume sėkmingai naudotis jau distribucijoje įdiegta HPLIP, reikia papildomai instaliuoti python-qt3 paketą. O po to surinkę Programos -> Debian -> Programos -> Įrankiai -> HPLIP Toolbox, paleidžiama labai patogi HP įrenginių tvarkymo programa. Papildoma informacija adresu https://help.ubuntu.com/community/HpPrinterInstallationAndMaintenanceDapper

vyrishkis --krasovskis, Mon, 03 Dec 2007 16:41:31 +0200 reply
kaip nuo darbastalio pashalinti kompiuterio, tinklo serverio, shiukshlines, contol centro iconas...
subject: (replying)